O autorze
Maciej Witkowski - Warszawiak, który nigdy nie nauczy się stawiać przecinków w odpowiednim miejscu. Wielki fan twórczości Neila Gaimana. Zanurzony w dekadentyzmie. Wieszczący koniec współczesnego świata. Boi się, że kiedyś cały świat dowie się, że ogląda „Tap Madl”. Wśród znajomych głośnie skanduje nazwiska najbardziej wyszukanych reżyserów, by po powrocie do domu zanurzyć się w serialu „Californication”. Wolny czas poświęca na kino. Wierzy, że kiedyś osiągnie finansowy sukces w Polsce i to całkiem legalnie.

Dobre żarcie ? Tylko na kółkach !

Żarcie na Kółkach to największa cykliczna impreza food truckowa w Polsce, która przyciąga rzesze fanów lubiących się w dobrym jedzeniu. Wakacyjny pomysł, będący odpowiedzią na tętniące życiem nadwiślańskie miejsca, przerodził się w jeden z największych gastronomicznych eventów w Polsce. Obok takiego wydarzenia nie sposób przejść obojętnie. Zbliżające się dużymi krokami Mistrzostwa Burgerowe przy Stadionie Narodowym zachęciły mnie do poznania twórców tego projektu i zadania kilku pytań, które znacznie przybliżają ideę i historię cyklu "Żarcie na Kółkach". Zapraszam do lektury !Co stało się przyczyną, że wpadliście na pomysł stworzenia cyklu "Żarcie na Kółkach" ?

Żarcie Na Kółkach zrodziło się w odpowiedzi na rosnącą popularność food trucków na świecie, oraz w Warszawie. Na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej szamowozów i na szczęście nie uszło to naszej uwadze :) Pierwsze zloty spotkały się z tak pozytywnym odzewem, że przeszło to nasze największe wyobrażenia. Nigdy nie ukrywaliśmy, że lubimy te imprezy, bo lubimy dobrze zjeść - to, jak kreatywni potrafią być właściciele food trucków to totalny kosmos!

W jaki sposób selekcjonowane i dobierane są foodtrucki podczas wydarzeń ?

W pierwszej kolejności oceniamy wygląd, oraz estetykę samochodów. Zapraszamy na zloty food trucki, w których sami chcielibyśmy zjeść. Czytamy opinie, oglądamy zdjęcia i próbujemy na zlotach. Po tylu sezonach są już z nami najlepsze food trucki z całej Polski, które nigdy nie zawodzą na jakości,a przy tym bardzo oryginalnie wyglądają.Jakie macie plany na kolejne tygodnie oraz miesiące ? Czy planujecie podobne wydarzenia w innych częściach Polski ?

W tym roku, po raz pierwszy wyjechaliśmy poza Warszawę. Byliśmy już w Poznaniu, oraz dwukrotnie w Krakowie. 22, oraz 23 lipca odbył się kolejny zlot w Poznaniu przy okazji Enea Challenge 2016. Połączyliśmy się z największymi targami mody w Polsce - Mustache Yard Sale i będziemy dotrzymywać im kroku przy okazji wszystkich edycji, co niezmiernie nas cieszy. Pierwsze efekty koloboracji były już 30, oraz 31 Lipca w Gdańsku. 27, oraz 28 sierpnia odbędzie się kolejny największy Festiwal Food Trucków na ponad 80 gastronomii, pod Stadionem Narodowym. Podczas tego wydarzenia, wedle tradycji, organizować będziemy już Trzecie Mistrzostwa Burgerowe, gdzie jury w składzie dziennikarzy, oraz kucharzy, będą oceniać 20 wybranych przez nas burgerowni i wyłoni 3 medalowych mistrzów. W kolejnych sezonach planujemy jeszcze inne wycieczki, foodtruckowe pyszności smakują w końcu wszystkim.Żarcie NA Kółkach: Festiwal Food Trucków i 3.Mistrzostwa Burgerowe
27 - 28 sierpień @PGE Narodowy


Co Polacy lubią jeść najbardziej (z obserwacji podczas wydarzeń "Żarcie na Kółkach"). Czy świadomość jedzenia wzrosła wśród Polaków ?

Niekwestionowanym królem street foodu jest burger. Zazwyczaj burger jest podstawą zlotu, a w drugiej kolejności sięgamy po kolejne dania. Meksykańskie potrawy stały się niezwykle popularne i food trucki z tą kuchnią cieszą się również niezwykłą popularnością. Pierożki chińskie, to kolejny hit zlotów, a depcze im po piętach klasyk - frytki z sosem andaluzja. Oczywiście na naszych imprezach wybór jest dużo większy, tak naprawdę mamy kuchnie z każdego zakątka świata, ale mimo to wyżej wymienione potrawy są najczęstszym wyborem.

Polacy zdecydowanie jedzą coraz świadomie. Dowodem na to są bezglutenowe/wegańskie/ fit opcje w food truckach, które są odpowiedzią na potrzeby klientów. Właściciele mobilnych gastronomii w większości w pierwszej kolejności stawiają na jakość. Na zlotach jest ogromny wybór, food trucki muszą wyróżniać się ofertą.
Czy założenie własnego foodtruckowego biznesu nadal jest opłacalne, czy nisza została już wypełniona po brzegi i należy raczej szukać innych sposób na wabienie kulinarnych podniebień Polaków ?

Gastronomie mobilne, tak jak i lokale stacjonarne, mogą cieszyć się ogromnym, albo zerowym powodzeniem. Obecnie na rynku polskim jest około 300/400 mobilnych gastronomii, tylko garstka robi z tego prawdziwy biznes - myślę, że od 50-70 food trucków w całej Polsce. Poparte jest to ogromną pracą: jakościowe jedzenie, szybka wydawka, design i ogromne zaangażowanie w kreowanie wizerunku.Jaki jest wasz ulubiony film o tematyce związanej z gotowaniem ?

Chef! Bezapelacyjnie :)

Zachęcam do odwiedzin profilu Żarcie na Kółkach i śledzenia zbliżających się wydarzeń. Najbliższe już niedługo - 27/28 sierpnia spotykamy się przy Stadionie Narodowym podczas 3. Mistrzostw Burgerowych odbywających się w ramach Festiwalu Food Trucków.
Trwa ładowanie komentarzy...